Przygotowanie miejsca montażu.

Niezbędne będzie wykonanie izolacji termicznej przestrzeni pomiędzy dolną ramą framugi okna, a murem budynku. Można do tego użyć poliuretanowej pianki montażowej. Brak prawidłowej izolacji przed osadzeniem parapetu zaowocuje powstaniem w tym miejscu mostka termicznego (tzw. "zimnego parapetu").

Przygotowując otwór na parapet należy też pamiętać o uwzględnieniu warstwy kleju. Przykładowo dla parapetu grubości 3 cm należy przygotować otwór o wysokości 3,5-4,5 cm.

Należy pamiętać też o dokładnym wypoziomowaniu muru, na którym położymy parapet. Parapet nie może być nachylony w stronę okna, natomiast dopuszczalne jest lekkie nachylenie (do 5%) do wnętrza pomieszczenia. Sprawi to, że przypadkowo rozlane płyny nie będą ściekały pod okno.

Na mur należy nałożyć też warstwę zaprawy wyrównującej. Jest to szczególnie istotne w przypadku starego budownictwa z pustaków. Należy zadbać, aby „załatać” występujące w nim dziury. Ważnym jest, aby zaczekać z położeniem parapetu do całkowitego wyschnięcia zaprawy. W przypadku równego muru wymagane jest jedynie dokładne oczyszczenie go z resztek farby oraz odtłuszczenie.

Należy także zwrócić uwagę na szerokość muru, na którym oprzemy parapet. Gdy więcej niż jedna trzecia parapetu wystaje poza mur konieczne będzie przymocowanie do ściany dodatkowych wsporników z drewna bądź metalu, na których oprzemy parapet.

Parapet wewnętrzny

Przed nałożeniem na mur warstwy spoiwa należy sprawdzić, czy parapet pasuje do wykonanych podkuć. W razie problemów należy poprawić miejsce montażu.

Następnie nakładamy na mur oraz przylegająca do niego powierzchnie parapetu warstwę spoiwa. Do parapetów z kamienia świetny będzie szybkowiążący klej poliuretanowy. Czas wiązania kleju to, w zależności od wilgotności powietrza, od 2 do nawet 24 godzin w przypadku bardzo suchego powietrza. W taki przypadku czas wiązania można skrócić poprzez lekkie nagrzanie kleju i nałożenie go na lekko zwilżony mur.
Zamiast kleju można też zastosować warstwę zaprawy cementowej o grubości 2-5 mm. Należy przy tym pamiętać o dobraniu koloru zaprawy do koloru parapetu.

Po odpowiednim przygotowaniu parapetu osadzamy na wyznaczonym miejscu. Po dopasowaniu i wypoziomowaniu parapetu należy go docisnąć aż do utwardzenia się kleju/zaprawy.
Parapet dociskamy poprzez wsadzenie drewnianych klinów między górną powierzchnię parapetu a ramę okna oraz ścianę po bokach parapetu. Oprócz tego parapet należy obciążyć od góry. Można to zrobić poprzez wsadzenia między parapet a górną powierzchnię wnęki okiennej drewnianej deski w połowie długości parapetu. Innym sposobem jest równomierne obciążenie parapetu na przykład workami z cementem lub cegłami.

Po utwardzeniu się kleju usuwamy kliny. Ewentualne szczeliny uzupełniamy masa silikonową. Należy przy tym pamiętać o dobraniu koloru masy do koloru parapetów.

Parapet zewnętrzny

Montaż parapetów zewnętrznych odbywa się analogicznie do wewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że parapety zewnętrzne muszą być nachylone od okna, aby woda w czasie deszczu nie spływała pod ramę okienną. Nachylenie powinno wynosić od 5 do 10%.

Przed zamontowaniem parapetu zewnętrznego należy się również upewnić, że ma odpowiednio nacięty kapinos. Zapobiegnie to ściekaniu deszczu po ścianie i powstawaniu zacieków pod parapetem.

Początek strony